Fotowoltaika w 2022. Co musisz wiedzieć?

Fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością, a o korzyściach z jej posiadania można opowiadać długo. Z całą pewnością to jedno z rozwiązań najbliższych środowisku. Dodatkowo zapewnia samowystarczalność i na dłuższą metę umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy. W 2022 roku dojdzie jednak do kilku zmian w zakresie funkcjonowania paneli fotowoltaicznych. Co dokładnie warto wiedzieć?

Spis treści:

  1. Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021
  2. Na czym polega nowy system?
  3. Czy warto inwestować w fotowoltaikę w 2022 roku?

Sprawdź też: Jak działają i czym są panele słoneczne?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 października 2021 roku, zgodnie z którą już 1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie regulacje likwidujące system opustów, przez co montaż paneli fotowoltaicznych może z pozoru wydawać się mniej opłacalnym. Prosumenci, którzy zdecydują się na instalację fotowoltaiki do 1 kwietnia tego roku, jeszcze przez 15 lat będą rozliczani w systemie opustów. Po tej dacie zainstalowanie fotowoltaiki będzie się wiązało z wydłużeniem czasu zwrotu inwestycji o około 50%.

Na czym polega nowy system?

W praktyce instalacja fotowoltaiczna w słoneczne dni jest w stanie wytworzyć tak dużą ilość prądu, że wystarczy go prosumentom na cały rok. Także w okresie jesienno-zimowym i w pochmurne dni. Wiąże się to z niemal zerowymi rachunkami za energię i koniecznością dokonywania jedynie stałych opłat związanych z posiadaniem i obsługą fotowoltaiki.

Nowy system, na którym od 1 kwietnia opierać się będzie cała branża fotowoltaiczna, zwie się net-billingiem. Zgodnie z nią, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, natomiast za pobranie energii w pochmurne dni będą musieli zapłacić tak jak inny odbiorcy prądu. Można śmiało stwierdzić, że nowy system będzie mniej opłacalny od obecnego.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę w 2022 roku?

Dobrym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej jeszcze przed nastaniem 31 marca, aby załapać się na stary sposób rozliczania. A co z wszystkimi zainteresowanymi osobami, które chciały zainwestować w odnawialne źródła energii ale dopiero na wiosnę czy na lato? 

Choć zmiany wprowadzone przez prezydenta będą niekorzystne dla nowych posiadaczy fotowoltaiki, inwestycja w panele wciąż będzie korzystna. Ceny nie wyniosą więcej niż w przypadku tradycyjnego prądu, a my dodatkowo zadbamy o środowisko naturalne i będziemy mieć świadomość, że nasza energia pochodzi z odnawialnych źródeł. Jest więc całkowicie bezpieczna także dla nas i pozostałych domowników. W dalszym ciągu będziemy mogli uzyskać dofinansowanie do zakupu paneli fotowoltaicznych.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email