Jak działają i czym są panele słoneczne?

Branża fotowoltaiczna obecnie przeżywa niezwykle intensywny rozwój. Wszystko za sprawą wielu korzyści, jakie płyną z posiadania paneli fotowoltaicznych.  Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim niezależność, co jest tym bardziej ważne, kiedy ceny prądu są niezwykle wysokie. Jednak zanim zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne, warto dowiedzieć się, czym konkretnie są panele słoneczne, a także, w jaki sposób działają i jak je zamontować. 

Współcześnie coraz częściej montaż paneli fotowoltaicznych to jeden z centralnych punktów projektowania domu. Z uwagi, że ogniwa fotowoltaiczne czerpią energię słoneczną, to inwestycja jest relatywnie niska, biorąc pod uwagę ich żywotność. Czym zatem są panele słoneczne? 

Fotowoltaika kościerzyna

Panele słoneczne – jak działają i czym są? 

Popularność paneli fotowoltaicznych jest bardzo duża, co przyczynia się do powstawania coraz większej liczby instalacji fotowoltaicznych w polskich domach. Jednak wiele osób nadal nie wie, jak działają panele fotowoltaiczne? Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych jest niezwykle prosta. Moduły fotowoltaiczne, które zlokalizowane są w kierunku słońca, absorbują promienie słoneczne, które w następnej fazie trafią na ogniwo fotowoltaiczne, które zamienia promieniowanie słoneczne w prąd – energię elektryczną. Następnie przesyłane są one do gniazdek, dzięki czemu możliwe jest zasilanie sprzętów domowych, urządzeń elektronicznych, a także maszyn. 

Zasadnicza funkcja, jaką spełniają paneli fotowoltaiczne, to pierwszy kontakt z promieniami słonecznymi. To dzięki nim możliwy jest dalszy transport promieni do systemu, co przyczynia się do produkcji energii elektrycznej. 

Czym są i jak działają ogniwa fotowoltaiczne? 

Powszechna zasada pracy ogniw fotowoltaicznych bazuje na sprawdzonym systemie, który można podzielić na trzy zasadnicze etapy. 

W etapie pierwszym najważniejsze jest promieniowanie słoneczne 

Kolektory słoneczne przyjmują promieniowanie słoneczne, aby następnie trafić do ogniw fotowoltaicznych. W tym momencie dochodzi do reakcji, w jakiej fotony wywołują wzmożony ruch elektronów, które bezpośrednio odpowiadają za produkcję energii elektrycznej. 

W etapie drugim pojawia się proces transformacji prądu

W tym miejscu do procesu dołączają tzw. inwertery, które odpowiadają za zmianę prądu stałego w prąd zmienny. A więc taki, którym na co dzień zasilamy instalację i różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. 

W etapie trzecim energia elektryczna znajduje się w gniazdkach 

Tutaj prąd zmienny trafia bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Daje to możliwość korzystania z różnego rodzaju urządzeń, a nawet ogrzewania domu. 

Dlaczego warto wytwarzać prąd pochodzący z paneli fotowoltaicznych?

Wytwarzanie prądu z paneli fotowoltaicznych między innymi takich jak panele monokrystaliczne to bardzo wysoka wydajność, niskie koszty, atrakcyjne ceny, a także zapas mocy, który będzie dostępny w każdych warunkach, nawet do produkcji ciepłej wody użytkowej. Oczywiście to tylko część korzyści, jakie można wymienić w przypadku paneli fotowoltaicznych. 

Stawiając na odpowiedni rodzaj instalacji fotowoltaicznej oraz dobierając właściwie dobierając, moc instalacji fotowoltaicznej, można wiele zaoszczędzić, a także cieszyć się z ekologicznego sposobu pozyskiwania energii. Ogólny sposób działania paneli fotowoltaicznych jest bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego. 

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email