Co to jest i do czego służy inwerter? 

Sercem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, nazywany też wymiennie falownikiem. Nie jest to skomplikowane technologicznie urządzenie, a jego zastosowanie jest dosyć powszechne w wielu branżach związanych z energetyką. Służy on do przekształcenia energii elektrycznej uzyskanej z modułów fotowoltaicznych w postaci prądu i napięcia stałego DC, na energię w postaci prądu i napięcia przemiennego o parametrach zgodnych z siecią niskich napięć AC.

Inwerter fotowoltaiczny bezwzględnie musi być dopasowany do sieci operatora energetycznego, z którą będzie współpracować.

Ważnym parametrem jest tez możliwość współpracy z wieloma łańcuchami (stringami) paneli fotowoltaicznych – każde wejście dla takiego łańcucha paneli oznaczane jest MPPT.

To dzięki inwerterom i ich możliwościach podłączenia do sieci Internet możemy zarówno monitorować stan naszej instalacji fotowoltaicznej, jak i dowiedzieć się o jej awarii, uzyskach czy aktualnym stanie pracy. W przypadku jakichkolwiek błędów to właśnie inwerter poinformuje nas o konieczności serwisu i naprawy uszkodzonych elementów.

Inwerter jest najbardziej awaryjną częścią całego systemu fotowoltaicznego. Z tego powodu rekomendujemy stosowanie tych urządzeń od renomowanych i sprawdzonych producentów m.in. SMA, SolarEdge, Fronius, Huawei itp. Można je spotkać w wersji wyspowej, sieciowej lub hybrydowej, a ich wybór zależy od przewidywalnego kosztu inwestycji i specyfiki projektu dla konkretnego klienta. Najczęściej stosowane są falowniki sieciowe.

Dobór falowników do całego systemu fotowoltaicznego wymaga doświadczonego projektanta, ponieważ błędy uniemożliwią odebranie instalacji przez odpowiednie zakłady energetyczne lub będą generowały straty w produkcji energii elektrycznej. Jedynie przygotowanie właściwego projektu przez doświadczonego fachowca i uwzględnienie właściwego do inwestycji inwertera fotowoltaicznego gwarantuje, że cały system będzie działał poprawnie i wydajnie. Jeśli mają Państwo problem z wyborem odpowiedniego, zachęcamy do kontaktu z nami.