Najnowsze zasady w magazynowaniu energii z fotowoltaiki!

Fotowoltaika jest głośnym tematem co najmniej od kilku lat. Wielu upatruje w niej szansę na transformację energetyczną Polski. Czysta energia ze słońca pozwala obniżyć emisję dwutlenku węgla i nie przyczyniać się tym samym do niszczenia klimatu. Jest to także szansa dla wielu Polaków na samodzielne produkowanie energii i niższe rachunki za prąd.

Cały przemysł skupiony wokół fotowoltaiki podlega jednak pewnym regulacjom. Dotyczą one przede wszystkim sposobu magazynowania energii i jej redystrybucji do operatorów sieci i konsumentów. Także fotowoltaika w Pomorskim zależna jest od różnych przepisów, które co jakiś czas ulegają aktualizacjom.

Jak aktualnie wyglądają przepisy? Kto i w jaki sposób może magazynować energię z fotowoltaiki?

Jak produkowany jest prąd przez instalacje fotowoltaiczne?

Proces powstawania energii elektrycznej ze słońca jest bardzo prosty, choć może wydawać się skomplikowany. Fotowoltaika w Pomorskim składa się z pochłaniających światło słoneczne paneli oraz inwertera umożliwiającego konwersję energii na prąd stały. Dzieje się tak dzięki krzemowym fotoogniwą, które w wyniku naświetlania wytwarzają prąd stały.

Napięcie pojedynczego fotoogniwa jest niewielkie, dlatego panel fotowoltaiczny składa się z tysięcy tego typu niewielkich elementów. Odpowiednia skala pozwala produkować większe ilości prądu. Falowniki, które stanowią swego rodzaju centrum zarządzania, pozwalają nie tylko transformować uzyskaną energię na prąd zmienny, ale także dają możliwość monitorowania wyników i rentowności generowanych przez cały system.

Oczywiście pozyskana energia musi być gromadzona by można ją było wykorzystywać choćby w mniej słoneczne dni.

Gdzie trafia energia produkowana przez fotowoltaikę?

Należycie dopasowana fotowoltaika w Pomorskim powinna niemal w stu procentach pokrywać zapotrzebowanie danego domu na prąd. Bywa jednak, że w dni kiedy jest więcej słońca, tej energii powstaje więcej. Wtedy pojawia się potrzeba przekierowania jej do odpowiedniego punktu, tak by się nie zmarnowała.

Sposób magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii zależny jest od warunków kontraktu zawartego z operatorem sieci. Niewykorzystana energia elektryczna, zgodnie z przepisami, ląduje zatem w zewnętrznej sieci elektroenergetycznej lub jest kierowana do magazynów energii, nad którymi pieczę sprawuje operator sieci przesyłowej.

Istnieją również przydomowe magazyny energii, które umożliwiają właścicielom domów samodzielne jej gromadzenie.

Nadwyżki energii zgromadzone w magazynach mogą być wykorzystane w ciągu 12 miesięcy od momentu jej wyprodukowania. Korzysta się z nich zwłaszcza w nocy i w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótsze, a słońca jest mniej.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email