Na czym polega projektowanie instalacja fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne stały się już nie tylko modą, ale także sposobem na duże oszczędności zarówno w firmach, jak i w gospodarstwach domowych. Aby instalacja mogła pracować wydajnie i generować spore zyski, musi być prawidłowo zaprojektowana. Na czym polega proces projektowania instalacji fotowoltaicznej?  Czym projekt jest konieczny dla prawidłowego montażu instalacji generującej oszczędności na energii elektrycznej?

fotowoltaika-gdynia-sopot-wejherowo

Najważniejszy jest plan

Zanim projektant przystąpi do stworzenia końcowego projektu, musi zebrać kilka istotnych informacji na temat rodzaju instalacji, jaka ma zostać założona. Bardzo istotna jest ilość i rodzaj przewidzianych paneli, a także rodzaj dachu, na jakim mają być one zamontowane. 

Niektórzy klienci mają jakąś własną wizję ułożenia paneli na dachu, inni pozostawiają w tej kwestii pełną dowolność projektantowi. Najważniejsze jest takie dostosowanie rodzaju i ustawienia instalacji, by produkcja energii elektrycznej była jak największa. Ilość możliwej do wyprodukowania energii elektrycznej jest zależne od mocy poszczególnych paneli i ich ilości. 

Kiedy te informacje zostaną już przekazane projektantowi, wprowadza on dokładny adres do mapy satelitarnej. W ten sposób zyskuje pogląd na to, w którą stronę skierowany jest dach, jaki ma wymiar i jaki jest jego rodzaj. Jeśli takie zdjęcie jest niewyraźne, konieczne jest wykonanie zdjęcia dla stworzenia dokładnego projektu. 

Kolejny etap – rysunek

Kolejnym etapem projektowania instalacji fotowoltaicznej jest rysunek. Najczęściej wykonywany jest on w programie do projektowania przestrzennego, np. AutoCAD. Aby można było stworzyć rysunek, projektant wczytuje do programu zdjęcie satelitarne i wrysowuje w nie panele fotowoltaiczne. Tutaj istotne jest zachowanie kilku ważnych zasad, które mają znaczenie dla wydajnego działania całej instalacji:

    • Konieczne jest zachowanie odległości minimum 15 cm od dolnej krawędzi dachu, by umożliwić swobodne spływanie deszczu do rynny,

    • Odległość od górnej i bocznych krawędzi dachu musi wynosić około 5 cm po obu stronach instalacji, panele nie powinny wystawać poza obrys dachu.

Projektant umieszcza panele na dachu w ilości, która pozwoli na zapewnienie mocy oczekiwanej przez klienta. Ilość paneli nie może być zbyt duża, panele nie mogą także nachodzić na inne elementy dachu. Projektant wysyła gotowy projekt do przedstawiciela danej firmy fotowoltaicznej i na tym etapie jego zadanie właściwie się kończy, o ile nie jest potrzebne naniesienie żadnych poprawek. 

Wstęp do montażu

Kiedy projekt zostanie zatwierdzony, konieczne jest sporządzenie przygotowania do montażu, czyli dokumentu dla instalatorów. Dokument ten zawiera ważne informacje na temat instalacji i miejsca, danych klienta czy innych uwag od klienta. Przygotowanie do montażu ma na celu ułatwienie i usprawnienie montażystom pracy. 

Czy projekt instalacji fotowoltaicznej jest konieczny?

Z całą pewnością, projekt instalacji fotowoltaicznej jest niezbędny. Dobrze przygotowany projekt nie tylko ułatwia końcową pracę montażystów, ale także pomaga w odpowiednim rozmieszczeniu paneli. Z dobrym projektem i dokumentem przygotowania do montażu samo założenie instalacji będzie o wiele szybsze i sprawniejsze. Oczywiście, profesjonalna ekipa poradzi sobie z montażem nawet bez przygotowanego rysunku projektowego, ale klient straci w ten sposób możliwość wcześniejszego wyobrażenia sobie, jak panele będą wyglądać na dachu. Zdecydowanie więc lepiej jest zdecydować się na skorzystanie z usług projektanta. 

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email