Magazyn energii – jak działa?

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność – umożliwiają na niemal całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dystrybutorów energii elektrycznej i wbrew pozorom nie zajmują wiele miejsca. Jak wskazuje nazwa, podstawową rolą takich urządzeń jest gromadzenie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Co warto wiedzieć o magazynach energii i czy są one dobrym rozwiązaniem?

Jak działa magazyn energii?

Magazyny energii są kompatybilne z instalacjami fotowoltaicznymi. Współcześnie panele PV produkują energię zużywaną na bieżące potrzeby, zaś nadwyżka jest odsyłana / sprzedawana do sieci. W nocy lub w zachmurzone dni, gdy wydajność paneli jest minimalna, prosument może odkupić tę energię, co jednak nie jest rozwiązaniem do końca opłacalnym biorąc pod uwagę zmianę systemu rozliczania, która weszła w życie 1 kwietnia 2022 roku.

Posiadając magazyn energii można pominąć ten etap. Wyprodukowana nadwyżka energii elektrycznej trafia do akumulatorów w magazynie energii i jest tak przechowywana w postaci substancji chemicznej. Nocą i w zachmurzone dni, gdy chcemy skorzystać z prądu, substancja chemiczna jest ponownie przekształcona i oddawana w postaci energii elektrycznej. Efekt? Darmowy prąd nawet w pochmurne dni.

Zalety magazynu energii

Do największych zalet magazynów energii zaliczamy:

  • możliwość darmowego przechowywania nadwyżki energii elektrycznej
  • brak zakłóceń spowodowanych przeciążeniem sieci
  • ekologię
  • niezależność od zewnętrznych dostawców prądu
  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej
  • oszczędność pieniędzy

Warto wspomnieć, że aktualne dofinansowania obejmują nie tylko samą instalację fotowoltaiczną, ale nierzadko również magazyny energii. Dzięki temu inwestycja szybko się zwraca.

Magazyn energii – dla kogo?

Magazyny energii polecane są każdemu prosumentowi, który chce cieszyć się z wyżej wymienionych zalet takiego rozwiązania. Mowa przede wszystkim o osobach, którym zależy na niezależności i oszczędności. To również urządzenia polecane przedsiębiorstwom (także rolnym) i firmom, które nie mogą sobie pozwolić na przerwę w dostawie prądu. Dzięki obecności magazynów energii prąd generowany jest stale i bez zakłóceń, co umożliwia sprawną pracę.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email