Magazyn energii – jak działa?

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność – umożliwiają na niemal całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dystrybutorów energii elektrycznej i wbrew pozorom nie zajmują wiele miejsca. Jak wskazuje nazwa, podstawową rolą takich urządzeń jest gromadzenie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Co warto wiedzieć o magazynach energii i czy są one dobrym rozwiązaniem?

Jak działa magazyn energii?

Magazyny energii są kompatybilne z instalacjami fotowoltaicznymi. Współcześnie panele PV produkują energię zużywaną na bieżące potrzeby, zaś nadwyżka jest odsyłana / sprzedawana do sieci. W nocy lub w zachmurzone dni, gdy wydajność paneli jest minimalna, prosument może odkupić tę energię, co jednak nie jest rozwiązaniem do końca opłacalnym biorąc pod uwagę zmianę systemu rozliczania, która weszła w życie 1 kwietnia 2022 roku.

Posiadając magazyn energii można pominąć ten etap. Wyprodukowana nadwyżka energii elektrycznej trafia do akumulatorów w magazynie energii i jest tak przechowywana w postaci substancji chemicznej. Nocą i w zachmurzone dni, gdy chcemy skorzystać z prądu, substancja chemiczna jest ponownie przekształcona i oddawana w postaci energii elektrycznej. Efekt? Darmowy prąd nawet w pochmurne dni.

Zalety magazynu energii

Do największych zalet magazynów energii zaliczamy:

  • możliwość darmowego przechowywania nadwyżki energii elektrycznej
  • brak zakłóceń spowodowanych przeciążeniem sieci
  • ekologię
  • niezależność od zewnętrznych dostawców prądu
  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej
  • oszczędność pieniędzy

Warto wspomnieć, że aktualne dofinansowania obejmują nie tylko samą instalację fotowoltaiczną, ale nierzadko również magazyny energii. Dzięki temu inwestycja szybko się zwraca.

Magazyn energii – dla kogo?

Magazyny energii polecane są każdemu prosumentowi, który chce cieszyć się z wyżej wymienionych zalet takiego rozwiązania. Mowa przede wszystkim o osobach, którym zależy na niezależności i oszczędności. To również urządzenia polecane przedsiębiorstwom (także rolnym) i firmom, które nie mogą sobie pozwolić na przerwę w dostawie prądu. Dzięki obecności magazynów energii prąd generowany jest stale i bez zakłóceń, co umożliwia sprawną pracę.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Technit
Doświadczona grupa certyfikowanych specjalistów do pracy z systemami fotowoltaicznymi. Pionierzy fotowoltaiki w Gdańsku i Trójmieście.

Kontakt

Technit
ul. Kolarska 22, 80-180 Gdańsk​
Tel.: 505 158 061
biuro@technit.pl
NIP: 5542175520
Facebook