Regularny serwis fotowoltaiki jest konieczny, aby cała instalacja przez długie lata mogła pracować wydajnie i bezawaryjnie. Zaleca się wykonywanie przeglądu nie rzadziej niż co 2 lata, a także zawsze w sytuacjach wątpliwości co do jej działania. Chcąc kompleksowo dbać o fotowoltaikę należy również co pewien czas ją czyścić i konserwować. Co warto wiedzieć w tym temacie?
Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Czyste panele fotowoltaiczne pracują wydajnie, mogą całą swoją powierzchnią odbierać promienie słoneczne i przetwarzać je na prąd elektryczny. Wszelkie zanieczyszczenia, pyły, liście czy resztki zwierząt zmniejszają tę wydajność. Znacznie prostsze jest samodzielne mycie paneli na gruncie, ponieważ nie wiąże się to z koniecznością prac na wysokości. Nie zapominajmy jednak, że i panele dachowe wymagają opieki.
Mycie paneli powinno odbywać się 2 razy w roku – jesienią i wczesną wiosną. Widoczne zanieczyszczenia myjemy wodą (najlepiej destylowaną) oraz miękką gąbeczką, przestrzegając poniższych zasad:
- nigdy nie myjemy paneli gdy są nagrzane, dlatego najlepiej czyścić je z samego rana
- nie używamy twardych szczotek, szorstkich szmat i gąbek oraz zwykłych, domowych detergentów do mycia szyb
- pod żadnym pozorem nie chodzimy po modułach
Gdy usuniemy pierwsze zabrudzenia sięgamy po specjalistyczne preparaty do czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Usuną one wszelkie zacieki wodne, sadzę i inne trwalsze zanieczyszczenia.
Konserwacja paneli fotowoltaicznych
Gdy panele są czyste warto wykonać ich konserwację. Przede wszystkim zabezpieczamy je dostępnymi preparatami ochronnymi, a następnie wynajmujemy specjalistyczną firmę, która przeprowadzi dla nas serwis. Składają się na niego:
- sprawdzenie stanu poszczególnych elementów instalacji
- sprawdzenie zabezpieczeń stało- i zmiennoprądowych
- pomiary kontrolne
- ocena stabilności konstrukcji
- kontrola czystości modułów fotowoltaicznych
- diagnostyka inwertera
Można oczywiście dokonać samodzielnej konserwacji, jednak wyłącznie wtedy, gdy dobrze znamy się na tematyce fotowoltaiki i mamy w tym doświadczenie. W innym razie możemy spowodować więcej szkód niż pożytku.
