Konserwacja paneli fotowoltaicznych – o czym pamiętać?

Regularny serwis fotowoltaiki jest konieczny, aby cała instalacja przez długie lata mogła pracować wydajnie i bezawaryjnie. Zaleca się wykonywanie przeglądu nie rzadziej niż co 2 lata, a także zawsze w sytuacjach wątpliwości co do jej działania. Chcąc kompleksowo dbać o fotowoltaikę należy również co pewien czas ją czyścić i konserwować. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyste panele fotowoltaiczne pracują wydajnie, mogą całą swoją powierzchnią odbierać promienie słoneczne i przetwarzać je na prąd elektryczny. Wszelkie zanieczyszczenia, pyły, liście czy resztki zwierząt zmniejszają tę wydajność. Znacznie prostsze jest samodzielne mycie paneli na gruncie, ponieważ nie wiąże się to z koniecznością prac na wysokości. Nie zapominajmy jednak, że i panele dachowe wymagają opieki.

Mycie paneli powinno odbywać się 2 razy w roku – jesienią i wczesną wiosną. Widoczne zanieczyszczenia myjemy wodą (najlepiej destylowaną) oraz miękką gąbeczką, przestrzegając poniższych zasad:

  • nigdy nie myjemy paneli gdy są nagrzane, dlatego najlepiej czyścić je z samego rana
  • nie używamy twardych szczotek, szorstkich szmat i gąbek oraz zwykłych, domowych detergentów do mycia szyb
  • pod żadnym pozorem nie chodzimy po modułach

Gdy usuniemy pierwsze zabrudzenia sięgamy po specjalistyczne preparaty do czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Usuną one wszelkie zacieki wodne, sadzę i inne trwalsze zanieczyszczenia.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych

Gdy panele są czyste warto wykonać ich konserwację. Przede wszystkim zabezpieczamy je dostępnymi preparatami ochronnymi, a następnie wynajmujemy specjalistyczną firmę, która przeprowadzi dla nas serwis. Składają się na niego:

  • sprawdzenie stanu poszczególnych elementów instalacji
  • sprawdzenie zabezpieczeń stało- i zmiennoprądowych
  • pomiary kontrolne
  • ocena stabilności konstrukcji
  • kontrola czystości modułów fotowoltaicznych
  • diagnostyka inwertera

Można oczywiście dokonać samodzielnej konserwacji, jednak wyłącznie wtedy, gdy dobrze znamy się na tematyce fotowoltaiki i mamy w tym doświadczenie. W innym razie możemy spowodować więcej szkód niż pożytku.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Technit
Doświadczona grupa certyfikowanych specjalistów do pracy z systemami fotowoltaicznymi. Pionierzy fotowoltaiki w Gdańsku i Trójmieście.

Kontakt

Technit
ul. Kolarska 22, 80-180 Gdańsk​
Tel.: 505 158 061
biuro@technit.pl
NIP: 5542175520
Facebook