INWERTER FOTOWOLTAICZNY

CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY INWERTER?

Fotowoltaika – jej sercem  jest inwerter, nazywany też wymiennie inwerter solarny, falownik fotowoltaiczny. Nie jest to skomplikowane technologicznie urządzenie, a jego zastosowanie jest dosyć powszechne w wielu branżach związanych z energetyką. Służy on do przekształcenia energii elektrycznej uzyskanej z modułów fotowoltaicznych w postaci prądu i napięcia stałego DC, na energię elektryczną w postaci prądu i napięcia przemiennego o parametrach zgodnych z siecią niskich napięć AC (prąd zmienny). Umożliwia to zasilanie urzadzeń elektrycznych a nadmiar nadwyżek energii można przesłać do sieci energetycznej -sieci publicznej.

Dobór falowników do całego systemu fotowoltaicznego wymaga doświadczonego projektanta, ponieważ błędy uniemożliwią odebranie instalacji przez odpowiednie zakłady energetyczne lub będą generowały straty w produkcji energii elektrycznej. Jedynie przygotowanie właściwego projektu przez doświadczonego fachowca i uwzględnienie właściwego do inwestycji inwertera fotowoltaicznego gwarantuje, że cały system będzie działał poprawnie i wydajnie. Jeśli mają Państwo problem z wyborem odpowiedniego, zachęcamy do kontaktu z nami.

Synchronizacja instalacji fotowoltaicznej

Inwerter fotowoltaiczny bezwzględnie musi być dopasowany do sieci operatora energetycznego, z którą będzie współpracować.

Ważnym parametrem jest tez możliwość współpracy z wieloma łańcuchami (stringami) paneli fotowoltaicznych – każde wejście dla takiego łańcucha paneli oznaczane jest MPPT.

To dzięki inwerterom i ich możliwościach podłączenia do sieci Internet możemy zarówno monitorować stan naszej instalacji fotowoltaicznej, jak i dowiedzieć się o jej awarii, uzyskach czy aktualnym stanie pracy. W przypadku jakichkolwiek błędów to właśnie inwerter poinformuje nas o konieczności serwisu i naprawy uszkodzonych elementów.

Producenci inwerterów fotowoltaicznych

Inwerter jest najbardziej awaryjną częścią całego systemu fotowoltaicznego. Z tego powodu rekomendujemy stosowanie tych urządzeń od renomowanych i sprawdzonych producentów takich jak:

  • SMA

  • SolarEdge

  • Fronius

  • Huawei

  • DEYE

  • Foxess.

Można je spotkać w wersji wyspowej, sieciowej lub hybrydowej, a ich wybór zależy od przewidywalnego kosztu inwestycji i specyfiki projektu dla konkretnego klienta. Najczęściej stosowane są falowniki sieciowe.

Inwertery fotowoltaiczne - Poznaj jego rodzaje

Panele fotowoltaiczne muszą być połączone z inwerterem, aby móc wykorzystać ich potencjał w dostawie prądu. Jednak przy projektowaniu instalacji można wykorzystać różne inwertery fotowoltaiczne w zależności od tego, jakie są dane eksploatacyjne danej konstrukcji. Montaż danego rodzaju inwertera będzie zależy między innymi od sieci energetycznej operatora.

Inwertery jednofazowe

Większość dostępnych inwerterów jednofazowych ma moc dopasowaną do obsługi instalacji fotowoltaicznej o niskiej mocy pozyskiwanej z energii słonecznej. Jednak cechują się wysoką wydajnością i kompatybilnością z instalacją domową. Inwertery jednofazowe podłącza się pod fazę prądu stałego w budynku, która jest najbardziej obciążona przepływem energii i jej zużyciem, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje.

Rodzaje inwerterów jednofazowych

  • inwerter fotowoltaiczny 1 fazowy 3 kw
  • inwerter fotowoltaiczny 1 fazowy 4 kw
  • inwerter fotowoltaiczny 1 fazowy 5 kw

Inwertery wielofazowe

Falowniki wielofazowe zapewniają sprawność działania instalacji w obiektach, które mają wiele faz, jakie mają być wykorzystywane jednocześnie. Większość nowoczesnych budynków, jak i obiektów przemysłowych wyposażona jest w trzy fazy. Do zasilania symetrycznego z instalacji fotowoltaicznej potrzebny będzie w tym wypadku właśnie falownik trójfazowy. Dzięki temu można mieć pewność, że potencjał fotowoltaiki zostanie w pełni wykorzystywany, a każda faza będzie zapewniała wysoką wydajność przepływu energii elektrycznej.

Rodzaje inwerterów wielofazowych

  • inwerter fotowoltaiczny 3 fazowy 3 kw
  • inwerter fotowoltaiczny 3 fazowy 5 kw
  • inwerter fotowoltaiczny 3 fazowy 4 kw
  • inwerter fotowoltaiczny 3 fazowy 10 kw

Inwertery hybrydowe

Inwerter hybrydowy to specjalistyczne urządzenie wielofunkcyjne bardzo potrzebne w każdej instalacji pv. Panele słoneczne produkują prąd, który za pośrednictwem inwertera przekształcany jest z prądu stałego na przemienny. Ale zadaniem falownika hybrydowego jest również praca w roli ładowarki akumulatorów, jak i przetwornicy do konwersji prądu DC na AC.

Falowniki wyspowe

Inwertery wyspowe stosowane są w systemach hybrydowych oraz autonomicznych w połączeniu z fotowoltaiką. Zadaniem falownika wyspowego jest przetwarzanie prądu stałego pozyskiwanego przez fotowoltaikę na prąd przemienny, którym można zasilać urządzenia elektryczne. Połączenie z falownikiem wyspowym pozwala na wykorzystanie wyprodukowanego prądu przez instalację fotowoltaiczną do zasilania sieci domowych, jak i w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Falownik sieciowy

Inwerter sieciowy, nazywany również on-grid odpowiada za nawiązanie połączenia z siecią elektroenergetyczną i oddaje do niej nadwyżkę zgromadzonej energii. W całej instalacji dopasowuje poziom napięcia w sieci, aby mogła ona sprawnie działać. Warto jednak pamiętać, że falownik sieciowy nie jest przeznaczony do ładowania akumulatorów.

Jaki inwerter do fotowoltaiki?

Inwertery solarne mają wiele rodzajów, jak i zastosowań. Ich głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd przemienny, możliwy do wykorzystania w domu lub obiekcie użyteczności publicznej, a nawet w fabryce przemysłowej. Mogą być magazynem energii i współpracować z siecią energetyczną w roli przetwornicy.

Inwerter musi być więc dobrany według mocy, jaką panele fotowoltaiczne mogą maksymalnie wygenerować i jaka ma być zagospodarowana w sieci. A także pod kątem ilości faz, jakie mają obsługiwać lub zadań, jakie ogólnie mają w całej instalacji pełnić.

Pracę fotowoltaiki oraz jak działa inwerter można obserwowac na aplikacji na urządzenia mobilne, gdyż większość z nich posiada wbudowany moduł Wi-Fi i wyświetlacz LCD.

Nowoczesny dom zaopatrzony w pompy ciepła i fotowoltaikę staje sie coraz bardziej wystarczalny. Dobór falownika i montaż inwertera warto powierzyć wykwalifikowanej firmie. Jeżeli zastanawiasz sie jaki inwerter solarny powinien pasować do danej fotowoltaiki, skontaktuj sie z nami.