Fotowoltaika w 2022. Czy nadal się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością ze względu na szereg zalet – oszczędność pieniędzy, niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, ekologię i bezpieczeństwo domowników. Kwestia oszczędności stanęła jednak w tym roku pod sporym znakiem zapytania. Wszystko ze względu na nowy system rozliczania prosumentów, który nazwano net-billing. Na czym on polega i w jaki sposób wpływa na stan naszych portfeli?

Na czym polega system net-billing?

System net-billing to inaczej rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Obowiązuje od 1 kwietnia bieżącego roku. Zakłada, że nadwyżka niewykorzystanej energii nie będzie oddawana do sieci, lecz sprzedawana po cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca. Z kolei w pochmurne i zimowe dni, gdy prosument będzie chciał pobrać energię z sieci z powodu mniejszej wydajności instalacji fotowoltaicznej, będzie mogła ona być jedynie odkupiona po cenie detalicznej. Innymi słowy, nadwyżkę sprzedajemy do sieci taniej, a odkupujemy drożej.

Dotychczas prosument mógł oddać nadwyżkę energii, a następnie – w dni, gdy tego potrzebuje – pobrać 80% z tej puli za darmo. Taki system rozliczania nosi nazwę net-metering. Obowiązuje wszystkich posiadaczy fotowoltaiki, którzy zdążyli podłączyć ją przed 31 marca 2022 roku. 

Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Rozliczanie zgodnie z systemem net-billing sprawia, że zwrot całej inwestycji znacznie się wydłuża. Mimo tego wciąż pozostaje opłacalnym rozwiązaniem. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na rosnące ceny prądu. Choć musimy odkupywać energię w pochmurne dni, w te słoneczne pozostajemy niezależni od zewnętrznych dostawców prądu. Oznacza to, że najczęściej w okresie wiosenno-letnim nie musimy płacić za prąd – kilka miesięcy to ogromna oszczędność, którą z pewnością odczujemy. Rezygnując z fotowoltaiki będziemy płacić za prąd przez wszystkie miesiące w roku. 

Nie należy pomijać także innych kwestii, takich jak ochrona środowiska naturalnego czy brak emisji szkodliwych gazów, wdychanych następnie przez wszystkich domowników. Dodatkowo możemy wziąć udział w rządowym programie Mój Prąd 4.0 (co roku pojawiają się kolejne edycje), mającym na celu udzielenie dofinansowania osobom spełniającym kryteria. Wówczas zwrot inwestycji zwraca się w mgnieniu oka.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Technit
Doświadczona grupa certyfikowanych specjalistów do pracy z systemami fotowoltaicznymi. Pionierzy fotowoltaiki w Gdańsku i Trójmieście.

Kontakt

Technit
ul. Kolarska 22, 80-180 Gdańsk​
Tel.: 505 158 061
biuro@technit.pl
NIP: 5542175520
Facebook