Fotowoltaika na gruncie – zalety i wady

Fotowoltaika jest wiodącym trendem ostatnich lat. Coraz lepsze rozwiązania technologiczne i legislacyjne sprawiają, że więcej gospodarstw domowych decyduje się na jej instalację. Pozwala to ograniczyć opłaty za energię elektryczną i chociaż częściowo uniezależnić się od producentów.

Przeważnie panele solarne montowane są na dachach budynków – mają tu lepszy dostęp do światła słonecznego i co za tym idzie, mogą wytwarzać więcej energii. Zdarza się też, że projekty fotowoltaiczne realizowane są na gruncie. Wszystko determinują warunki występujące na danej działce i poziom nasłonecznienia.

Podejmując decyzję o inwestycji w fotowoltaikę należy rozważyć wiele aspektów. Czy montaż paneli na gruncie będzie dobrą opcją? Ile miejsca trzeba na takie rozwiązanie? Jakie są plusy i minusy takiej metody?

Dlaczego warto postawić fotowoltaikę na gruncie?

Przy podjęciu decyzji pomóc mogą nam firmy realizujące projekty fotowoltaiczne. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, przy pomocy prostych narzędzi będą w stanie doradzić nam gdzie najlepiej postawić moduły solarne. Decyzja o montażu fotowoltaiki na gruncie niesie z sobą wiele zalet.

Jedną z nich jest elastyczność. Obserwując wydarzenia na świecie należy spodziewać się, że zapotrzebowanie na prąd będzie wzrastało. Posiadanie własnej instalacji gruntowej pozwala na dodawanie kolejnych paneli w obliczu takiego wzrostu. Dzięki temu można samodzielnie kontrolować ile prądu wytwarzamy na potrzeby gospodarstwa domowego.

Ponadto, projekty fotowoltaiczne spoczywające na gruncie można łatwo pielęgnować. W zależności od pory roku trzeba usuwać z nich pyłki bądź śnieg. Na dachowych instalacjach taka praca jest znacznie bardziej wymagająca.

Warto również wiedzieć, że nie każdy dach nadaje się by zamontować na nim panele fotowoltaiczne. Ważne jest też jego ukierunkowanie względem słońca i nawierzchnia na nim występująca. Grunt natomiast nie stawia wielu wymagań.

Minusy fotowoltaiki na gruncie

Przede wszystkim, by pozwolić sobie na projekty fotowoltaiczne na gruncie trzeba mieć należytą ilość miejsca w ogrodzie. Instalacje takie potrzebują przestrzeni, zatem domy z niewielkim podwórzem raczej nie będą mogły tu wiele zdziałać.

Istnieje też ryzyko uszkodzeń czy ingerencji osób trzecich. Ułożone takim sposobem panele są dużo łatwiejszym celem dla ewentualnych chuliganów.

Trzeba też wiedzieć, że jest to rozwiązanie, które wymaga wyższych nakładów pieniężnych. Projekty fotowoltaiczne osadzone w gruncie wymagają bowiem prac ziemnych i specjalnych konstrukcji podtrzymujących całość.

FARMA FOTOWOLTAICZNA - Panele słoneczne

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email