Do czego służy i jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Rośnie liczba gospodarstw domowych inwestujących w fotowoltaikę. Rosnące ceny energii, świadomość dotycząca zmian klimatycznych, chęć oszczędności i niezależności – szereg czynników motywuje Polaków do zakładania ogniw fotowoltaicznych na swoim podwórku. Energia słoneczna jest nie tylko darmowa, ale też odnawialna. Jednak aby w pełni móc czerpać z jej dobrodziejstw konieczny jest montaż odpowiednich urządzeń i instalacja systemów. Jak to działa?

Czym jest inwerter fotowoltaiczny?

Konstrukcja budowana do obsługi ogniw fotowoltaicznych składa się z kilku elementów. Umożliwiają one zbieranie, przetwarzanie, gromadzenie i przesył energii do gniazdek w naszych domach i do sieci.

Jest to dosyć skomplikowany proces, który jednak maksymalnie uproszczono na potrzeby przydomowych instalacji.

Energia, która powstaje ze słońca dzięki panelom fotowoltaicznym to energia stała. Natomiast w naszych gniazdkach i liniami wysokiego napięcia płynie prąd przemienny.

To on zapewnia elektryczność w naszych domostwach i nie tylko. Konieczna zatem jest konwersja na odpowiedni rodzaj prądu. Tutaj do gry wkracza inwerter fotowoltaiczny.

Inwerter to serce i mózg systemu fotowoltaicznego zamontowanego przy domu. Zamienna nazwa inwertera to falownik. Jego zadaniem jest przekształcanie energii stałej w energię zmienną poprzez kreacje i przesyłanie do sieci impulsów o odpowiedniej wartości.

Jakie funkcje spełnia falownik fotowoltaiczny?

Podstawowym celem i funkcjonalnością falownika jest transformacja prądu na zmienny. Dostosowuje on również częstotliwość, napięcie i natężenie do standardów panujących w danych krajach.

W przypadku Polski daje on też gwarancję dopasowania do standardów ogólnoeuropejskich

Ponadto przesyła on nadwyżki wyprodukowanej energii, która nie zostanie skonsumowana na bieżąco, do operatora sieci energetycznej.

W późniejszym czasie, kiedy panele wytwarzają niewystarczającą ilość prądu do pokrycia dziennego zapotrzebowania, można ten nadmiar odebrać z sieci. To również odbywa się z perspektywy falownika.

Możemy odzyskać do 80% zgromadzonego w ten sposób w sieci prądu.

Dzisiejsze falowniki możemy również z łatwością śledzić. Daje to wgląd na bieżąco do danych o produkcji i zużyciu prądu. Pozwala również monitorować jak energia słoneczna przekłada się na nasze finanse. 

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email