Rośnie liczba gospodarstw domowych inwestujących w fotowoltaikę. Rosnące ceny energii, świadomość dotycząca zmian klimatycznych, chęć oszczędności i niezależności – szereg czynników motywuje Polaków do zakładania ogniw fotowoltaicznych na swoim podwórku. Energia słoneczna jest nie tylko darmowa, ale też odnawialna. Jednak aby w pełni móc czerpać z jej dobrodziejstw konieczny jest montaż odpowiednich urządzeń i instalacja systemów. Jak to działa?
Czym jest inwerter fotowoltaiczny?
Konstrukcja budowana do obsługi ogniw fotowoltaicznych składa się z kilku elementów. Umożliwiają one zbieranie, przetwarzanie, gromadzenie i przesył energii do gniazdek w naszych domach i do sieci.
Jest to dosyć skomplikowany proces, który jednak maksymalnie uproszczono na potrzeby przydomowych instalacji.
Energia, która powstaje ze słońca dzięki panelom fotowoltaicznym to energia stała. Natomiast w naszych gniazdkach i liniami wysokiego napięcia płynie prąd przemienny.
To on zapewnia elektryczność w naszych domostwach i nie tylko. Konieczna zatem jest konwersja na odpowiedni rodzaj prądu. Tutaj do gry wkracza inwerter fotowoltaiczny.
Inwerter to serce i mózg systemu fotowoltaicznego zamontowanego przy domu. Zamienna nazwa inwertera to falownik. Jego zadaniem jest przekształcanie energii stałej w energię zmienną poprzez kreacje i przesyłanie do sieci impulsów o odpowiedniej wartości.
Jakie funkcje spełnia falownik fotowoltaiczny?
Podstawowym celem i funkcjonalnością falownika jest transformacja prądu na zmienny. Dostosowuje on również częstotliwość, napięcie i natężenie do standardów panujących w danych krajach.
W przypadku Polski daje on też gwarancję dopasowania do standardów ogólnoeuropejskich.
Ponadto przesyła on nadwyżki wyprodukowanej energii, która nie zostanie skonsumowana na bieżąco, do operatora sieci energetycznej.
W późniejszym czasie, kiedy panele wytwarzają niewystarczającą ilość prądu do pokrycia dziennego zapotrzebowania, można ten nadmiar odebrać z sieci. To również odbywa się z perspektywy falownika.
Możemy odzyskać do 80% zgromadzonego w ten sposób w sieci prądu.
Dzisiejsze falowniki możemy również z łatwością śledzić. Daje to wgląd na bieżąco do danych o produkcji i zużyciu prądu. Pozwala również monitorować jak energia słoneczna przekłada się na nasze finanse.