Czy ogniwa fotowoltaiczna są bezpieczne?

Instalacja fotowoltaiczna wielu osobom niesłusznie kojarzy się z szeregiem zagrożeń, szczególnie pożarowych. Warto wiedzieć, że są to wielokrotnie powtarzane nieuzasadnione plotki, nie poparte żadnymi dowodami. Wręcz przeciwnie – przeprowadzono szereg testów udowadniających bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych. Dlaczego panele fotowoltaiczne uznawane są za bezpieczne i jak ich obecność wpływa na częstotliwość pożarów?

Czy ogniwa fotowoltaiczne mogą być źródłem pożaru?

Na całym świecie przeprowadzono wiele badań sprawdzających bezpieczeństwo fotowoltaiki i powiązanie jej obecności z pożarami. Przykładem jest choćby niemiecka jednostka certyfikująca TÜV Rheinland, która udowodniła, że jedynie 0,016% wszystkich pożarów w domach z instalacją fotowoltaiczną wiąże się z jej obecnością. Jeśli już doszło do pożaru, zawsze przyczyną była awaria lub usterka związana z błędnym montażem lub defektem w budowie paneli, a nigdy z samym faktem ich obecności.

Podobne badania przeprowadzono również w Wielkiej Brytanii. W 2017 roku jedynie 0,007% szkód pożarowych wywołały panele fotowoltaiczne. Ilości te są tak znikome, że pojawia się większe prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w dom. Chcąc cieszyć się korzyściami instalacji i wybrać wysokiej jakości ogniwa fotowoltaiczne, Gdańsk jest miastem oferującym ich szeroki wybór.

Czy ogniwa fotowoltaiczne są bezpieczne?

Aby ogniwa fotowoltaiczne mogły zostać dopuszczone do sprzedaży i montażu muszą przejść odpowiednie testy i uzyskać certyfikaty. Oceniane są pod kątem swojej budowy oraz sprawności działania. Dzięki temu ryzyko jakiegokolwiek niebezpieczeństwa związanego z fotowoltaiką spada praktycznie do zera.

Dodatkowo produkcja poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej przez doświadczoną i profesjonalną firmę zawsze kończy się sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji i protokołu odbioru, przekazanym instalatorowi wraz z instrukcją obsługi oraz zaleceniami dotyczącymi stosownych przeglądów. Jeśli właściciel fotowoltaiki stosuje się do zaleceń, ma gwarancję sprawności i bezpieczeństwa tego rozwiązania.

Ogniwa fotowoltaiczne a gaszenie pożaru

Elementu fotowoltaiki można gasić gaśnicą proszkową, po wcześniejszym odłączeniu napięcia w budynku oraz wyłączeniu inwertera. Same moduły są trudno zapalne, nie przyczyniają się więc do rozprzestrzeniania ognia. Mitem jest stwierdzenie, że strażacy w ogóle nie podejmują się gaszenia domu z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne Sopot.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Technit
Doświadczona grupa certyfikowanych specjalistów do pracy z systemami fotowoltaicznymi. Pionierzy fotowoltaiki w Gdańsku i Trójmieście.

Kontakt

Technit
ul. Kolarska 22, 80-180 Gdańsk​
Tel.: 505 158 061
biuro@technit.pl
NIP: 5542175520
Facebook