Czy ogniwa fotowoltaiczna są bezpieczne?

Instalacja fotowoltaiczna wielu osobom niesłusznie kojarzy się z szeregiem zagrożeń, szczególnie pożarowych. Warto wiedzieć, że są to wielokrotnie powtarzane nieuzasadnione plotki, nie poparte żadnymi dowodami. Wręcz przeciwnie – przeprowadzono szereg testów udowadniających bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych. Dlaczego panele fotowoltaiczne uznawane są za bezpieczne i jak ich obecność wpływa na częstotliwość pożarów?

Czy ogniwa fotowoltaiczne mogą być źródłem pożaru?

Na całym świecie przeprowadzono wiele badań sprawdzających bezpieczeństwo fotowoltaiki i powiązanie jej obecności z pożarami. Przykładem jest choćby niemiecka jednostka certyfikująca TÜV Rheinland, która udowodniła, że jedynie 0,016% wszystkich pożarów w domach z instalacją fotowoltaiczną wiąże się z jej obecnością. Jeśli już doszło do pożaru, zawsze przyczyną była awaria lub usterka związana z błędnym montażem lub defektem w budowie paneli, a nigdy z samym faktem ich obecności.

Podobne badania przeprowadzono również w Wielkiej Brytanii. W 2017 roku jedynie 0,007% szkód pożarowych wywołały panele fotowoltaiczne. Ilości te są tak znikome, że pojawia się większe prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w dom. Chcąc cieszyć się korzyściami instalacji i wybrać wysokiej jakości ogniwa fotowoltaiczne, Gdańsk jest miastem oferującym ich szeroki wybór.

Czy ogniwa fotowoltaiczne są bezpieczne?

Aby ogniwa fotowoltaiczne mogły zostać dopuszczone do sprzedaży i montażu muszą przejść odpowiednie testy i uzyskać certyfikaty. Oceniane są pod kątem swojej budowy oraz sprawności działania. Dzięki temu ryzyko jakiegokolwiek niebezpieczeństwa związanego z fotowoltaiką spada praktycznie do zera.

Dodatkowo produkcja poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej przez doświadczoną i profesjonalną firmę zawsze kończy się sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji i protokołu odbioru, przekazanym instalatorowi wraz z instrukcją obsługi oraz zaleceniami dotyczącymi stosownych przeglądów. Jeśli właściciel fotowoltaiki stosuje się do zaleceń, ma gwarancję sprawności i bezpieczeństwa tego rozwiązania.

Ogniwa fotowoltaiczne a gaszenie pożaru

Elementu fotowoltaiki można gasić gaśnicą proszkową, po wcześniejszym odłączeniu napięcia w budynku oraz wyłączeniu inwertera. Same moduły są trudno zapalne, nie przyczyniają się więc do rozprzestrzeniania ognia. Mitem jest stwierdzenie, że strażacy w ogóle nie podejmują się gaszenia domu z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne Sopot.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email