Czy naprawdę warto zainwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność – nie bez powodu. Dzięki specjalnym panelom umieszczonym na dachu budynku lub na gruncie można przekształcać energię słoneczną w prąd, który następnie posłuży do ogrzewania domu oraz zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale i kilka wad. Czy rzeczywiście warto inwestować w montaż instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne w Gdynia.

Oszczędność pieniędzy jest ważna

Największą zaletą paneli fotowoltaicznych jest znaczna oszczędność pieniędzy. Ostateczne rachunki mogą być nawet o 90% niższe w porównaniu do rachunków otrzymywanych za tradycyjne metody poboru prądu. Wprawdzie montaż instalacji kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak można na niego otrzymać dofinansowanie. Po kilku latach koszt montażu i utrzymania fotowoltaiki zwróci się z nawiązką.

Rachunek za prąd w przypadku fotowoltaiki obejmuje jedynie opłaty stałe (za obsługę instalacji) oraz niewielkie opłaty zmienne. Nie zapłacimy natomiast za pobór energii słonecznej. W ostatecznym rozrachunku wychodzimy na tym dużo korzystniej.

Nie marnujemy prądu

Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd z energii pozyskiwanej ze słońca. Jak można się domyśleć, największa produkcja odbywa się latem, gdy dni są długie, a promieniowanie słoneczne jest intensywne. Jak wygląda zasilanie domu zimą lub gdy warunki atmosferyczne nie są zadowalające? Otóż użytkownik fotowoltaiki otrzymuje status prosumenta. Oznacza to, że jest on zarówno konsumentem, jak i producentem energii. Nadwyżka energii produkowanej w ciągu lata oraz w słoneczne dni przekazywana jest do sieci energetycznej.

Gdy zapotrzebowanie na prąd jest wyższe, a wydajność paneli maleje, możemy pobierać energię z sieci energetycznej w zależności od własnych potrzeb. Właśnie na tej zasadzie nie doskwiera nam brak prądu zimą czy w ciągu nocy. 

Kwestia środowiska naturalnego

Montaż paneli fotowoltaicznych to jedno z lepszych rozwiązań mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Energia słoneczna jest w 100% ekologiczna i naturalna. Jej produkcja nie wiąże się z emitowaniem szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki czy tlenek węgla. Nie dochodzi również do wytwarzania pyłów. Dzięki temu powietrze, którym oddychamy na co dzień jest czyste i pozbawione toksyn. 

Pamiętajmy, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii (np. paliw kopalnianych) przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, powstawania zmian klimatycznych oraz globalnego ocieplenia. To zaś przekłada się nie tylko na pogorszenie warunków panujących na ziemi, ale również na częstsze występowanie poważnych chorób przewlekłych.

Warto także wspomnieć, że produkcja prądu w przypadku fotowoltaiki odbywa się bezgłośnie. Dla przykładu, wytwarzanie energii z paliw kopalnianych wiąże się z używaniem np. głośnych turbin wiatrowych.

Wady instalacji fotowoltaicznej

Wadą paneli fotowoltaicznych może być mniejsza wydajność zimą i w pochmurne dni. Jednak dzięki systemowi opustów możemy pobierać z sieci energetycznej potrzebną ilość prądu, także wtedy, gdy nasza instalacja nie pobiera energii. W ten sposób możemy bilansować mniejszą, zimową produkcję, letnimi nadwyżkami. Dla niektórych osób instalacja fotowoltaiczna nie spełnia wymogów estetyki, jednak jest to już kwestią indywidualną. 

Nie na wszystkich rodzajach dachu zamontujemy panele, podobnie jak nie na każdym wolnym terenie. W przypadku instalacji dachowych konieczny jest odpowiedni spad oraz ustawienie dachu, natomiast w przypadku fotowoltaiki na gruncie – wystarczająco duża powierzchnia pod zabudowę oraz brak drzew, krzewów, budynków czy innych źródeł zacienienia w pobliżu.  

Panele fotowoltaiczne – warto czy nie?

Zalety posiadania paneli fotowoltaicznych – zarówno na dachu, jak i na gruncie – z pewnością przewyższa ewentualne wady. Otrzymamy długofalowe korzyści w postaci ochrony środowiska oraz niższych rachunków za prąd. Takie rozwiązanie może posłużyć również do ogrzewania wody użytkowej. Panele fotowoltaiczne mają ogromny potencjał, a my, w bezpieczny sposób, możemy go wykorzystywać. 

Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej warto zgłosić się do specjalistów, którzy w trakcie rozmowy wyjaśnią szczegóły montażu i działania paneli. Dodatkowo ocenią ukształtowanie i rodzaj gleby lub typ dachu, dzięki czemu dobiorą najlepsze rozwiązania indywidualnie do klienta. 

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email