Instalacje fotowoltaiczne to coraz popularniejsze rozwiązania w energetyce, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Panele instalowane są nie tylko przez przedsiębiorców, ale również przez coraz większą ilość właścicieli domów jednorodzinnych. Dlaczego tak jest? Także z uwagi na fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne i obecnie bardzo modne. Jednak czy to wszystko? Zdecydowanie nie! To możliwość, która pozwala również na oszczędności w dłuższym okresie czasu.
Oczywiście jak przy każdej inwestycji, tak samo w przypadku fotowoltaiki nie można dać stuprocentowej gwarancji powodzenia. Tym samym jeżeli zastanawiasz się, czy inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna? Odpowiedź brzmi – to zależy.
Ekonomia instalacji fotowoltaicznych – czy to rozwiązanie jest opłacalne?
Obecnie z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Prowadzi to do coraz większej migracji ludzi w kierunku naturalnych źródeł energii. Tym samym instalacja fotowoltaiczna może zostać potraktowana jako jeden z modeli inwestycyjnych. Niemniej warto pamiętać, że inwestowanie opłacalne jest w momencie, kiedy rozumie się branże i jej specyfikę. W przypadku fotowoltaiki, funkcjonowanie instalacji słonecznej bezpośrednio przyczynia się na jej opłacalność.
Inwestowanie w nowoczesne, a tym samym ekologiczne źródła energii, staje się popularnym trendem i doskonałym modelem biznesowym wśród coraz większej ilości ludzi.
Optymalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić nawet do 90% w odniesieniu rachunków za prąd. Warto podkreślić, że panele fotowoltaiczne to przede wszystkim codzienna produkcja energii, dzięki której możliwe jest zasilanie urządzeń elektrycznych, zarówno w domu, jak i w firmie. Zatem jeżeli moc takiej instalacji została właściwie dobrana do aktualnych potrzeb budynku, to całkowita ilość wytwarzanej energii powinna pokrywać zapotrzebowanie. O czym warto jeszcze wiedzieć?
Instalacja fotowoltaiczna to generator oszczędności
Jednak, aby możliwe było generowanie oszczędności, najpierw instalacja fotowoltaiczna musi zostać zakupiona. Co w gruncie rzeczy stanowi jej największy koszt. Należy także doliczyć koszt montażu oraz przyłącza energetycznego, a także wymiany liczników. Co to oznacza? Mianowicie, że większość inwestycji, a w zasadzie największe ponosi się na początku.
Jednak od momentu uruchomienia własnej instalacji, będzie ona wytwarzała energię elektryczną, która użytkowana jest wedle potrzeb użytkowników, co rodzi oszczędności. Czy to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie, ponieważ nadwyżki energii można odsprzedawać operatorom sieci energetycznych. Zatem jednocześnie oszczędzając, można gromadzić także profity.
Solidny montaż paneli fotowoltaicznych to jeden z najważniejszych etapów inwestycji, ponieważ ich odpowiednia instalacja pozwoli długoletnie działanie, nawet 25 lat i dłużej.
Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?
Możliwość oszczędności na rachunkach, a także różne opcje gromadzenia profitów przyciągają coraz większą liczbę inwestorów. Niemniej obliczając opłacalność instalacji fotowoltaicznej, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Mają one bezpośrednie przełożenie na wydatki, a także zyski w określonym czasie inwestycji. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych?
Koszt paneli słonecznych
Odpowiedni koszt paneli słonecznych, to największy wydatek na początku inwestycji. Jednak z uwagi, że panele słoneczne produkowane są na coraz większą skalę, ich cena stopniowo maleje, a wydajność i jakość rośnie. Niemniej należy liczyć się ze sporym wydatkiem początkowym w zależności od tego, jak dużą inwestycję planuje się wykonać. Warto mieć jednak na uwadze, że wraz z upływem czasu koszt paneli z pewnością będzie spadał. Jednak, czy wtedy nadal inwestycja w ten model biznesowy będzie nadal tak opłacalna?
Koszt montażu
Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji i wiedzy, ale przede wszystkim dużej ilości uprawnień. Z uwagi na współczesną popularność tego rozwiązania, większość monterów ma pełne ręce pracy, co też przekłada się na wysokie stawki. Ciężko także przewidzieć, kiedy trend nieustannie rosnących stawek za montaż paneli słonecznych stanie w miejscu. Od czego najczęściej zależy cena usług monterskich?
· czas montażu paneli słonecznych
· wielkość instalacji fotowoltaicznej
· lokalizacja montażu paneli słonecznych.
Czas, wielkość oraz lokalizacja to najczęściej najważniejsze kryteria, które bezpośrednio wpływają na końcową cenę usługi montażu paneli fotowoltaicznych.
Ceny energii
Dynamicznie zmieniające się ceny energii mają niezwykle duży wpływ na opłacalność inwestycji fotowoltaicznej. Tym samym decydując się na tego rodzaju model biznesowy, warto dokładnie przeanalizować trendy rynkowe w zakresie cen energii. Niemniej w przypadku fotowoltaiki trzeba kierować się zasadą, że im większe ceny energii, tym opłacalność instalacji fotowoltaicznej będzie znacznie większa.
Instalacja fotowoltaiczna – czy to rozwiązanie się opłaca?
Bazując na aktualnych trendach, a także biorąc pod uwagę nieustannie wzrastające ceny energii, inwestycja w fotowoltaikę wydaje się niezwykle trafionym pomysłem na inwestycje. Instalując panele fotowoltaiczne na dachu domu, firmy, czy w ogrodzie nie tylko bezpośrednio obniża się wysokość rachunków, ale także możliwe jest uniezależnienie się od podwyżek cen za energię.
Co więcej, jeżeli ceny prądu nieustannie będą rosły np. u operatora sieci, to szybciej nastąpi zwrot z inwestycji. W ten sposób możliwy będzie stosunkowo szybki zwrot początkowego kapitału. Co dalej? Można zarabiać na odsprzedaży energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę obecne trendy w aspekcie galopujących cen, za energię elektryczną, inwestycja w fotowoltaikę to strzał w dziesiątkę.