Dofinansowanie do fotowoltaiki – jak je uzyskać?

Wzrastające ceny za energię zachęcają, a wręcz bardzo często zmuszają do szukania opłacalnych alternatyw, które uchronią przed jeszcze większymi wydatkami w przyszłości. Instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na oszczędność ze względu na to, że produkują prąd, który użytkownicy mogą wykorzystywać na własny użytek. Przy okazji jest to rozwiązanie ekologiczne, sprzyjające ochronie środowiska naturalnego. Dodatkową korzyścią pod względem finansowym jest fakt, że istnieje obecnie wiele programów oferujących niemałe dofinansowanie do tego typu instalacji. Przedstawimy więc, na czym one polegają i w jaki sposób uzyskać dotacje na fotowoltaikę w województwie pomorskim.

Dofinansowania dla osób fizycznych

Inicjatyw oferujących dofinansowania jest sporo i co jakiś czas pojawiają się coraz to nowsze. Jednakże różnią się one nie tylko oferowaną kwotą, ale także grupą docelową. Jeśli chodzi o osoby fizyczne, obecnie istnieją dwa najpopularniejsze programy: Czyste Powietrze i Mój Prąd.

Czyste powietrze

Montaż Fotowoltaiki

Celem tego programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych, m.in. poprzez zastosowanie fotowoltaiki. Ostateczny termin podpisywania umów jest przewidywany na rok 2027, ale należy wziąć pod uwagę to, że program ten jest systematycznie aktualizowany. Najnowsza wersja została wprowadzona 3 stycznia 2023 roku. W jej ramach miały zostać zwiększone kwoty dofinansowania, a proces składania wniosków uproszczony. Jakie więc są kryteria, by otrzymać pieniądze z programu Czyste Powietrze w Gdyni lub Gdańsku? Przede wszystkim trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego albo wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Warunkiem jest także przejście audytu energetycznego.

W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie nie tylko na systemy fotowoltaiczne, ale także na pompy ciepła, wymianę pieców czy ocieplanie budynków. Łącznie na modernizację budynku można pozyskać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że wielkość dofinansowania jest uzależniona od rocznych dochodów gospodarstwa domowego.

Mój Prąd

Program Mój Prąd ma na celu wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej, w ramach której osoby wytwarzają energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej. Na chwilę obecną były już aż cztery jego edycje. Jak więc wziąć udział w programie Mój Prąd mieszkając w pomorskim województwie? Niestety ze względu na wyczerpanie środków czwarty nabór wniosków został zamknięty w dniu 17.03.2023 r. Na szczęście wiadomo już, że w kwietniu 2023 roku odbędzie się kolejna edycja – a konkretnie 5.0. Dofinansowanie będzie można uzyskać nie tylko na samą fotowoltaikę czy magazyn energii, ale także do pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych.

Dofinansowania dla osób niefizycznych

Oczywiście z dofinansowań mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorcy czy różnego rodzaju instytucje. W programie Grant OZE chętnie biorą udział spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, choć de facto korzystać z niego może każdy inwestor, który jest właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego. Dofinansowanie w ramach tej inicjatywy wynosi 50 proc. kosztów zakupu, montażu, budowy lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii. Gminy, na których obszarze obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, mogą skorzystać z programu Stop Smog, a przedsiębiorcy – z Energia Plus. Dla rolników natomiast dedykowany jest program Agroenergia i cykliczne dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), dzięki któremu możliwy jest zwrot nawet do 50% poniesionych kosztów.

Publikuj ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email